Visste du at Drammen og omegn har et fantastisk tur- og sykkelstinett?
2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | Januar - Februar - Mars - April - Mai - Juni - Juli - August - September - Oktober - November - Desember
03.07.2009
Tidligere var syklistene henvist til trafikkerte veier eller til skog og mark. Nå kan du ta med deg hele familien og sykle til sentrum fra de aller fleste bydelene i Drammen. En sykkeltur gir deg ikke bare en god følelse av å komme frem ved hjelp av egne krefter. Den gir ro, frihet og et herlig utgangspunkt for gode opplevelser. Det viktigste er å stoppe underveis, uansett hvor du legger turen!
Turveiene langs Drammenselva inviterer til hyggesykling, enten du sykler sammen med familien eller alene. Ta den korte, men innholdsrike turen langs elvepromenaden eller videre oppover elva, eller utover fjorden og inn til byens nabokommuner. Og på begge sider av byen inviterer marka til turer på skogsveier og stier. Husk badetøy, og kanskje bør du ta med fiskestang?
Det er lov å sykle på alle turveiene i marka, bortsett fra Hamborgstrømskogen og den bratteste delen av Bragernesåsen. Ta hensyn til turgåere og respekter skilting som viser hvor det ikke er lov å sykle. Og ønsker du litt friskere sykling, test ut downhill-løypa i Aronsbakken.
Drammen kommune har laget et oversiktskart over alle tur- og sykkelstier i området. På www.drammen.kommune.no finner du kartene elektronisk, slik at du kan printe dem ut selv.
Kort eller langt - du bestemmer!
Elvepromenaden gir helt nye muligheter for å bruke byens sentrum til rekreasjon og fysisk aktivitet. Start turen på Bybrua på Bragernes, over Landfalløybrua og ned mot sentrum på den andre siden av elva. En kort og grei tur for hele familien. Muligheten for å lage en større rundttur ligger selvfølgelig der om du fortsetter oppover mot Mjøndalen. Det er bare formen og tiden som kan stoppe deg. Benytt anledningen til å friske opp kunnskapene om byen og bli kjent med de nære attraksjonene. Det kan være spennende å være turist i egen by!
Fra Bybrua på Bragernes følger du Strandpromenaden forbi Nic. Sciølls skulptur Tømmerfløteren. Lenger bort står de to møllesteinene, signert Oddmund Raudberget til minne om byens industrihistorie. Steinmuren langs elva ble bygget av arbeidsledige, og årstallet 1938 er hugget inn i trappa til Drammen Roklubb.
På den andre siden av elva ser du Papirbredden og den nye bydelen som er vokst frem. Her ble Forenede Papirfabrikker og Drammen Paper Mill nedlagt på 1980-tallet. I Byparken står en stein til minne om bybrannen som brøt ut i 1866, da 5000 mennesker ble husløse. Etter brannen ble større bygg oppført i mur, og byen fikk brede tverrgater og åpne plasser.
Øvre Sund var tidligere det viktigste overfartsstedet for reisende mellom hovedstaden og Vestfold. Fram til 1955 var det “Sundmannen” som rodde passasjerer over elva. Nå er arbeidet med en ny bro i gang.
De flotte trebygningene i Biedermeierkvartalet på Hamborgstrøm ble bygget etter at kvartalet brant i 1838. Dette var byens handelsstrøk på 1800-tallet.
Sving av på turveien langs elva foran boligblokkene på tidligere Hotvedt Dampsag og følg elven helt fram til Nedre Ørengate. Landfalløya var en av byens første forsteder og oppstod etter at ”Sølvveien” ble anlagt i 1660-årene. I Bacheparken kan du se rester av den gamle kanalen som gikk på innsiden av øya. Parkanlegget er i engelsk stil med små bruer og lysthus, og her finner du sikkert et koselig sted å nyte solen.
Landfalløybrua ble bygget i 1867. I 1967 ble trebrua med vippespenn erstattet med dagens betongbru. Trill sykkelen ned til turveien på den andre siden av brua.
Turveien går langs elva tilbake mot byen, men stopp også en tur på Gulskogen gård, som ble bygget som lystgård for kjøpmann Peder Nicolai Arbo i 1804. Hovedbygningen regnes som en av landets vakreste i Ludvig XVI-stil. I hagen er det påfugl, gjess, små bruer, springvann og en labyrint av lindetrær.
Lakseskulpturen som dukker opp i Pølsesvingen er skåret i tre av motorsagkunstneren Karsten Brundtland. Laksen er 4 meter og veier 250-300 kilo.
I Nedre Eiker vei følger du sykkelfeltet og kommer gjennom Grønland bydel. Her passerer du Union Scene og Papirbredden. Sving ned undergangen ved politihuset, og du er snart tilbake til Bybrua. Men har du tenkt deg på stranden etter sykkelturen, fortsetter du ned til Holmenbrua og finner deg en plass på Holmenokken eller i Strandparken.
God tur!
Artikkelen er hentet fra ID-magasinet.
Tekst og foto: Birgitte Simensen Berg
- et samarbeidsprosjekt mellom næringslivet i Drammen, Drammen kommune, Drammen Næringslivsforening og Byen Vår Drammen
Grafisk design av Tibe Drammen | Webpublisering og søkemotoroptimalisering