I sommer fanges det både laks og ørret fra Nybrua ved Mjøndalen og ned til Sølvfastøya.
2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | Januar - Februar - Mars - April - Mai - Juni - Juli - August - September - Oktober - November - Desember
01.07.2009
Du har sikkert sett dem om du har kjørt gjennom storbyene i Europa. De glir inn som en naturlig del av bybildet i en hver by som kan skryte på seg en elvebredd. Du finner dem selvfølgelig også på broene og kaiene, både små og store. Vi snakker om fiskeentusiastene som står tett i tett, time etter time. Drammenserne har kanskje ikke skjønt det ennå?
Fisketips
Den beste tiden for ørretfiske er på forsommeren fram til St. Hans, og fra august og utover. Abboren er noe mer bitevillig midt på sommeren enn ørreten. Om sommeren er det best å fiske på morgenen og på ettermiddagen/kvelden. Godt fiskevær er ofte ruskevær med vind og regn. Mark, flue, wobbler, spinner og sluk er tillatt. Andre redskaper er ikke tillatt. Det fanges både laks og ørret fra Nybrua ved Mjøndalen og ned til Sølvfastøya. Det fiskes abbor, vederbuk og brasme helt ned til Holmen. Pølsesvingen den beste plassen for fluefiske og her fanges både sjøørett og brunørret. Utenom den varmeste badesesongen gir Landfalltjern alltid napp!
Fiskekort
For å fiske i Drammenselva innenfor Drammen kommune, trenger du ikke fiskekort. Alle som skal fiske sjøørett og laks på imidlertid betale fisketrygdavgift. Dette kan du gjøre på www.inatur.no. Sjekk reglene for fiskekort om du fisker i nabokommunene.
Finnemarka er delt inn i 9 fiskekortsoner med over 200 fiskevann, fra små myrpytter til det store Glitrevannet på 3,6 km2. Drammen og Omlands Fiskeadministrasjons (DOFAs) fiskeområde ligger sentralt i Finnemarka, vest for Lier, nord for Drammen og øst for Åmot, Geithus og Vikersund.
DOFA disponerer 60 flotte vann med gode fiskemuligheter, og mange steder er det kort avstand mellom vannene. Alle må løse DOFA-fiskekort før fisket begynner. Ungdom under 16 år fisker gratis. Fiskekortet gir rett til sportsfiske med en stang eller ett håndsnøre (herunder pilkefiske) i de vann DOFA disponerer.
Fiskekort og kart er tilgjengelig i flere forretninger, kiosker eller via www.drammenssportsfiskere.com. Her finner du også detaljert informasjon om de fleste vann i området. Fiske er tillatt i vannene hele året. Husk at du er forpliktet til å sette deg inn i fiskereglene før du begynner. Ta hensyn til naturen og rydd opp etter deg.
Frode Helland er en av dem som vet å sette pris på roen og kosen ved å stå på elvebredden med fiskestanga.
– Samtidig får mang jo et lite kick hver gang det napper, sier han. Frode vokste opp i Kristiansand og fisking var en populær aktivitet i barne- og ungdomstiden. Nå bor han i Drammen sentrum og fisker så ofte han har tid.
- Her på Holmenokken har jeg ennå ikke fått fisk, men det er jo ikke bestandig det det handler om, påpeker han. - Men lenger ut i fjorden har jeg fått storfangst noen ganger, og jeg liker også å fiske i vannene i marka. I Landfalltjern for eksempel, er det masse fisk.
- Fisking er en rimelig hobby, påpeker Frode. – Du kan få en god startpakke med alt du trenger for rundt 400 kroner. Dessuten er det masse spennende ting man kan lære seg, og det er gøy å se at man blir flinkere med øvelse. På grunn av vindforholdene på Holmennokken bruker jeg ikke flue her, men de som er litt mer øvet enn meg kan nok gjøre det, ler han. - Ellers er en stor porsjon tålmodighet en nyttig egenskap for en hobbyfisker. Det er det ingen tvil om!
- et samarbeidsprosjekt mellom næringslivet i Drammen, Drammen kommune, Drammen Næringslivsforening og Byen Vår Drammen
Grafisk design av Tibe Drammen | Webpublisering og søkemotoroptimalisering