Forankring og fornyelse

Om

Er du interessert i tekstilhistorie, bunad og våre gamle folkedrakter? Hold av lørdag 21. september! Som en forlengelse av utstillingen «Knite kjerringhugu!» inviterer Sigdal Museum til temadag, med søkelys på hvordan vår tekstile kulturarv er blitt formet av samspillet mellom lokale tradisjoner og internasjonale impulser. Program for dagen:

kl. 12.00:
Thea Margrete Glimsdal Temte: Hva folkedraktene forteller
Vi er mange som er opptatt av bunad og folkedrakt, og i år kan det hende den norske bunadsbruken havner på UNESCOs liste over verdens kulturarv. Men hva skiller bunad fra folkedrakt – og er de så erkenorske som vi tror? Thea Margrete Glimsdal Temte forteller om tradisjonene og impulsene som formet de gamle folkedraktene, og om prosessen med å rekonstruere historiske drakter.

Thea Margrete Glimsdal Temte har omfattende tekstil kompetanse, som designer, bunadsmaker, foreleser og skredder ved Det Kongelige Hoff. Hun driver TekstilArven og Hot Nok på gamle Solberg Spinderi.

kl. 13.15:
Kristin Gulbrandsen: Hovudbunad – hodeplagg til folkedrakt og bunad
I tidligere tider var hodeplagg en viktig del av kvinnens drakt. Hodedraktene ble påvirket av mote, men også av praktiske, sosale og religiøse hensyn. Til de gamle folkedraktene hører det med et mangfold av hodeplagg. De forteller mye om kvinnens rolle i samfunnet – men også om kvinners kreativitet og håndverksutøvelse.

Kristin Gulbrandsen er fagkonsulent ved det nasjonale kompetansesenteret Norsk institutt for bunad og folkedrakt, hvor hun har hovedansvar for instituttets rekonstruksjonsprosjekter.

kl. 14.30:
Eli Nistov: Selbustrikk – fra vott til mote, og omvendt
Strikking har ofte blitt sett litt ned på, som et kvinnelig tidsfordriv – samtidig som selbustrikk regnes som det norskeste av det norske. Men selburosa har røtter i eldgamle bysantiske mønster, som har vandret gjennom ulike kulturer og slått rot i Norge. Og i dag er strikking en milliardindustri, som vi kan finne både i skiløypa og på catwalken. Eli Nistov forteller om verdens berømte vott.

Eli Nistov har lang fartstid som husflidskonsulent og formidler av tekstil kulturarv. Interessen for selbustrikking ble først vakt da hun medkuraterte den nasjonale utstillingen «Strikking før og nå».

Tid: Lørdag 21. september, fra kl. 12.00
Sted: Storsalen, Folkemusikksenteret
Pris: kr. 260,- inkluderer alle tre foredragene, lett servering i pausene og inngang til museet.
Forhåndsbestill billetter ved å følge lenke under.

Etter foredragene viser samlingsforvalter Henrik Somdal rundt i utstillingen «Knite kjerringhugu!» med hodeplagg fra Sigdal-Eggedal, Krødsherad og Flå. Museet har åpent til kl. 17.00, med mulighet for å se øvrige utstillinger og bygninger.

Kart

Forankring og fornyelse i bunad- og folkedrakt

Historie

Museumsveien 6, 3350, Prestfoss

Legg Forankring og fornyelse i bunad- og folkedrakt til i reiseruten din.

Close window

Call direct on:

912 44 330

Sjekk tilgjengelighet forForankring og fornyelse i bunad- og folkedrakt (Åpnes i et nytt vindu)

Også i nærheten

  1. Eventyrhuset Villa Fridheim er et av Norges største og best bevarte hus i sveitserstil. I…

    13.78 km unna
  2. Blaafarveværket har en lang historie, og ble opprettet så tidlig som i 1776. I over 100…

    20.15 km unna
  3. Eiker Gårdsysteri består av et tidsmessig løsdriftsfjøs, eget tilhørende ysteri,…

    30.49 km unna
  4. Gulden Kunstverk sin arbeidsoppgave er å bringe kunsten ut til folket. Det er nærmest…

    36.50 km unna
  1. Historien bak Vestfossen Kunstlaboratorium er særegen. Lokalene som rommer…

    36.89 km unna
  2. Fossesholm Herregård er en kulturell perle for hele familien. I 1541 samlet lensherren i…

    37.26 km unna
  3. Lille Edens Besøkshage er verdt et besøk med spennende installasjoner, skulpturer,…

    37.53 km unna
  4. Akustisk i Eiker er en konsertserie som arrangeres fire ganger i året i Mjøndalen utenfor…

    38.80 km unna
  5. Portåsen er dikteren Herman Wildenveys barndomshjem, og er i dag både en kulturarena og…

    39.84 km unna
  6. Konnerudverket hadde sin storhetstid på 17- og 1800-tallet. Sølv, bly og kobber ble…

    43.71 km unna
  7. 43.71 km unna
  8. Lier Bygdetun ligger flott til i Lierdalen. Her kan du oppleve lokalhistorien i et…

    43.84 km unna
  9. Utforsk Gulskogen Gård og dens rike historie! Gå inn i hovedhuset og opplev tidens…

    44.12 km unna
  10. Kort historikk I 1914 overtok Drammens Museum en tømret stue fra Moldbakken i Torpo i…

    44.83 km unna
  11. Spiralen er Drammens mest attraktive turistattraksjon. Det er en spiralformet tunnel som…

    45.10 km unna
  12. Drammen Park, en oase midt i byen, har store plenområder, gamle trær, turveier, lekepark,…

    45.36 km unna
Previous Next
design element
Design element Design element

Ikke gå glipp av

Ikke gå glipp av

Ikke gå glipp av

Ikke gå glipp av

Ikke gå glipp av

Ikke gå glipp av

Ikke gå glipp av