Velkommen til reiseruteplanleggeren. Du kan bruke dette verktøyet til å lage din egen reise.
For å lage din egen reiserute, klikk Legg til reiseplanlegger for å legge til et produkt i reiseruten.
Du er her: Opplevelser Oi! Drammen Bymagasin Tar samfunnsoppdraget på alvor
Tekst: Kine Myrvold Olsen Foto: Drammen Taxi
I år feirer en av Norges eldste taxisentraler, Drammen Taxi, 110 år. I løpet av de årene har det vært enorme forandringer, men en ting har bestått: Taxiene har et stort og viktig samfunnsoppdrag som de tar godt vare på.
– Vi sørger blant annet for at hundrevis av barn kommer seg i barnehagen og på skolen hver eneste dag. Sjåførene våre kjenner ofte barna fra de er små og videre i livet, og er med på å skape en trygghet og forutsigbarhet for både barna og foreldrene, sier Jan Erik Jahnsen, daglig leder i Drammen Taxi.
Drammen Taxi er en av Norges eldste taxisentraler.
I 1914 ble Bildrocheeiernes forening stiftet, Ole Hovengen var foreningens første formann. Det var han som noen år tidligere hadde vært både dristig og fremsynt da han så at bildrosjene kunne være fremtiden.
Mye har skjedd siden den gang, men Drammen Taxi bærer med seg sin stolte historie og har bilder av alle foreningens ledere på styrerommet. Noe av det som derimot er likt, er at det er løyvehaverne som eier taxisentralen.
– Det er 40 av våre løyvehavere som eier Drammen Taxi, og noen av disse er valgt til å sitte i styret, sier Jan Erik.
Jan Erik Jahnsen er daglig leder i Drammen Taxi.
Før i tiden var det mye kjøring fra taxiholdeplasser rundt i byen. Det er det fortsatt, men nå er også en betydelig andel av turene kontrakter som gjelder skolekjøring, pasienttransport og transport av eldre til dagsenter.
– Det er også vi som sto for kjøringen av «taxi for bru» i vinter, fordi bevegelseshemmede har slitt med å komme seg fra Strømsø til Bragernes, eller motsatt, etter at bybrua ble revet. Dette er en viktig og stor jobb vi er stolte av å ha gjort og som vi håper vil fortsette kommende vinter, sier han.
Skolekjøring er en viktig del av samfunnsoppdraget til Drammen Taxi.
Drammen Taxi har alltid hatt fokus på å se fremover og være tidlig ute med nye systemer. De var det første taxiselskapet som fikk SMS til timebestilling. Nå er dette erstattet av en app man kan bruke i hele landet. Taxisentralen er også medeier i ITF, som leverer taksameter og andre viktige IT-løsninger.
– Jeg vil påstå at vi har landets beste baksystemer. Det gir en trygghet for kundene og sjåførene våre. Hvis noe har skjedd enten med passasjerene eller sjåføren på en kjøretur, kan vi gå tilbake og se hele turen i våre systemer. Det er en stor jobb å gå gjennom en halv million taxiturer årlig, men det gjør vi gladelig for å skape den viktige tryggheten, sier Jan Erik.
I tillegg til de viktige fremskrittene digitalt og på ulike systemer, er Drammen Taxi også opptatt av å gjøre det de kan for miljøet.
– Vi var tidlig ute med å bestemme at alle nye biler skulle være el-biler fra 1.1.23, forteller han.
© Byen Vår Drammen/Destinasjon Drammen 2025. Copyright